2017 Mayıs Mesajımız

20 Mayıs 2017 de çeyrek asırlık yasal geçmişi olan Birliğimizin 2.kez Olağanüstü genel kurula davet edildik. Biz delegasyona gönderilen gündem ve Mesleki yönetmelik değişiklik önerilerini incelediğimizde, çok aceleye getirilmiş bir çalışma olduğu, ilave edilmek istenen yeni madde ve düzenlemelerin meslek mensubunu korumakla alakası olmayıp aksine büroları tasfiye niteliğinde olduğu, Türmob kimlik kartı düzenlemek amacıyla yapılacak bir olağanüstü genel kurul görüntüsünde.

Tabi bu bizlerin bilgilendirildiği boyutu, gerçek gündemi 20 mayıs ta meslek camiası olarak hep birlikte yaşayacağız.

77 Mali Müşavir Odası ve 8 Yeminli Mali Müşavir odası delegelerini Türkiye’ nin 81 vilayetinden Ankara ya taşınmasının, konaklamasının ve ikramların maliyetinin de önemsenmediği ortada.

Gündem maddelerinin Olağan üstülük ve acil bir durumu yok diye düşünürken, Türmob Genel başkanımız Prof.Dr. Cemal Yükselen’ in başkan seçilme yeterliliği olmadığına dair Mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararı gündemin tuzu biberi oldu.

Çağdaş ve Demokratlık, demokrasiyi içselleştirme ve çoğulcu katılım ile mümkündür. Demokrasilerde hiçbir yapı ve anlayış bir kişiye teslim edilmez.

Meslek mensupları ile Kurumlarının, Toplum nezdinde itibarı ve saygınlığının oluşumunda herkese görev düşmekte. Onurlu aynı zamanda da zor bir meslek icra ediyoruz. Mesleğimizin ve Meslektaşın hak ettiği saygınlığa kavuşmasında Mesleki liderlere, Temsil edenlere, her bir meslektaşa ve kamudaki tüm paydaşlarımıza görevler düşmekte. 100 bin üyesi olan Akademik meslek örgütümüz, mesleğin ve meslektaşın çıkarlarını koruyup kollayacak liderleri bünyesinde her zaman barındırmıştır. Özünde ve samimi olarak, Ben değil BİZ denilebilmeli.

Kamuoyunda Mesleğimizin böyle bir Mahkeme kararıyla tartışılır durumda bırakılması bizleri rahatsız etmiştir ve YANLIŞ olmuştur.

Biriken çok fazla Mesleki sorunlarımız olmakla birlikte çözümsüz değil. Coğrafyamızda kıt olan Demokratik anlayış Meslek örgütlerimize ya gelecek yada gelecek. Bunun ÖNCÜ lüğünü yapmaya ve bu doğrultuda çalışmaya her platformda devam edeceğiz.

 

ÖNCÜ
MALİ MÜŞAVİRLER BİRLİĞİ
Grup Başkanı
Serdar ÖZKAN